Proje Detayları

Atak BTK

Atak BTK

Web Demo : https://atakbtk.com


Hiç bir ürün geliştirme projesinde yer aldınız mı? Eğer dahil olduysanız, bir web projesini tamamlamanın aşamaları oldukça tanıdık olacaktır; açıklama, araştırma, taslak, prototip, işlevler, pazarlama ve sunum.

Yazılım (…ve ürün) geliştirirken bu aşamalara uyulmaması, teslimat sürelerinin uzamasına, hedeflenen bütçenin aşılmasına, başarısızlığa ve iptale neden olur.


ABD'de yapılan bir araştırmaya göre yazılım projeleri;

%33'ü bitmeden iptal edilir,

%53'ünde maliyet %189'u aşmış,

Öte yandan, %222'sinde zaman gecikmesi var.


Bu tür sorunların temel nedeni, yazılım geliştirme süreçlerine uyulmamasıdır.

Başarı için plan yapmazsanız, varsayılan olarak başarısızlık için plan yaparsınız.

Bir ürün (tüketiciye fayda sağlayan her şey bir üründür) gibi tasarlanan web projelerinin nasıl ürüne dönüştüğünü kısa ve öz bir metodoloji makalesi şeklinde sunmak istedim. Umarım bu yazı hem yol haritasına ihtiyaç duyan programcılara hem de merakını bir nebze gidermeye çalışan kullanıcılara hitap edebilmiştir.

Aydınlatıcı olmak adına, işinize yarayabilecek tüm kaynaklara ulaşmak ve süreçleri incelemeye başlamak adına bu resmi ve bu listeyi bırakıyorum.


01. Planlama

En önemli aşama, müşteri etkileşiminin üst düzeyde tutulması ve projenin tamamını ve sürekliliğini kapsayacak olmasıdır.

Fizibilite: Projenin ne olduğu, hangi amaçla, zaman çizelgesi, hedef kitle, gerekli malzemeler, benzer projeler gibi verilerin analiz edilmesi ve tanımlanması sürecidir. Müşteriniz sitesini ne kadar planlamış olursa olsun, tecrübelerinizle önerilerde bulunmaktan çekinmeyin.


Proje başlatma belgesi: Bir önceki noktada bahsettiğim toplanan (…ve kabul edilen) gereksinimleri özetleyen belge. Proje boyunca size eşlik edeceği için çok yüzeysel veya çok teknik olmamaya dikkat edin.


Site Haritası: “Site Haritası” terimi açısından iki farklı anlama gelmektedir. Biri SEO amaçlı kullanılan site haritası, diğeri ise projenize rehberlik edecek site haritasıdır. Sitenin sayfaları ve kategorileri hakkında müşteriden gerekli bilgiler alınır ve ardından tasarımcılarınıza göstermek için bir hiyerarşi çizilir. Sanki tasarım açısından ağaç dallarına benzetebilir miyiz?

Rolleri, telif haklarını ve mali noktaları tanımlayın: Ödeme planını, fesih ve proje şartlarını, mahremiyet hakkını, telif hakkı sahipliğini belirttiğinizden emin olun. Proje dokümanında belirtilen maddelerden bazılarının sağlanmaması veya gecikme olması durumunda uygulanacak cezai yaptırımlar sözleşmede açıkça belirtilmelidir. (Kullanılan para birimi yabancı para birimi ise sabit kur belirlemeyi unutmayınız.)


Gerekli kaynakların belirlenmesi: Üçüncü taraf medyanın (stok fotoğraflar, yazı tipleri vb.) ötesinde, personelinizin ve işe aldığınız kişinin ihtiyaç duyacağı hizmetleri (sunucuya bakın) ve fiyatı belirleyin. Gerektiğinde ücretleri müşterinin bütçesine dahil edin.


Kullanılacak Teknolojiler: Son aşamada projenin hangi programlama çerçevelerini kullanacağı, platformun ne olacağı, hangi programlama dilleri ve veritabanları kullanılarak geliştirileceği belirlenir.

İşinize yarayabilecek kaynaklar


Dropbox: Dosya paylaşımı ve işbirliği aracı.

Asana: Ekibiniz için yapılacaklar listesi.

Mindmeister: Ücretsiz zihin haritalama yazılımı. (…en başarılı)

Serbest tasarımcılar için web tasarım sözleşmesi.

Web projelerine başlarken dikkate alınması gereken sözleşme maddeleri.

Detaylar

Kategori:
Kurumsal Scriptler
Başlangıç Tarihi:
06/06/2021
Bitiş Tarihi:
16/03/2022
Durum:
Tamamlandı
Facebook'ta PaylaşTwitter'da PaylaşLinkedin'de Paylaş